3 lutego 2015 WordpressManiac

Co będzie gdy stracę wszystkie dane serwerze? Czyli jak zapobiec katastrofie!

Czy też kiedyś Wam się śniło, że straciliście wszystkie dane, wszystkie zdjęcia i wszystkie wpisy z Waszej strony, albo ktoś postąpił niezwykle nieuprzejmie i włamał Wam się na serwis? Tak, każdy z nas miewa takie sny, na szczęście są to tylko koszmary, które w żaden sposób nie okażą się być proroczymi. Jeśli tylko wykonacie backup Wasze strony WordPress. Regularne kopie zapasowe to konieczność, która nie sprawia trudu i tak naprawdę nie wymaga naszego udziału. Od czego zacząć?

Wtyczka idealna?

Wtyczka, o której mówimy, to BackWPup. Będzie dla Was idealna, o ile oczekujecie, że zrobi za Was wszystko. BackWPup tworzy kopię zapasową automatycznie, która obejmuje nie tylko pliki na serwerze, ale i bazy danych. Ponadto, backup jest wykonywany REGULARNIE, np. raz w ciągu dnia. Najlepiej zdecydować się na backup w ciągu nocy, kiedy serwer jest najmniej obciążony. Po przebudzeniu, kopia zapasowa będzie już czekać na Waszym mailu albo Dropboxie.

Na maila?

Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki, należy ją skonfigurować, czyli dodać pierwsze zadanie do wykonania. W panelu admina klikacie „BackWPup” zaznaczacie „Add New”. Jeśli chcecie, aby kopia wysyłana była na Waszą skrzynkę pocztową, kolejnym krokiem jest wpisanie adresu mailowego, na który będziecie chcieli otrzymywać kopię. Polecam, aby każdy z Was utworzył odrębną skrzynkę odbiorczą, tak, aby nie „zaśmiecać” głównej.

Czy na Dropboxa?

Bardzo ważna jest również zakładka „To: Dropbox”. Dzięki zaznaczeniu opcji „Reathenticate (full Dropbox)”, pliki kopii zapasowej będą automatycznie wysyłane do Waszego Dropboxa. Zostaniecie automatycznie przeniesieni na stronę Dropbox, gdzie zostaniecie poproszeni o wprowadzenie nazwy użytkownika oraz hasła. Po zatwierdzeniu, Dropbox poprosi o zgodę na udzielenie dostępu BackWPup do konta Dropbox. Po zatwierdzeniu zgody, nie musicie się już niczym martwić, bo wszystkim zajmie się wtyczka.

BackWPup-Dropbox

Ustwienia czasu

W zakładce „Schedule” zaznaczone powinny być opcje: „with WordPress cron”, „Basic” oraz „weekly”. Możecie też ustawić dzień oraz godzinę tworzenia kopii na taką, jaka Wam najbardziej odpowiada, jednakże opcje ustawione domyślnie przez wtyczkę są również odpowiednie. Czas na zatwierdzenie parametrów, a więc przycisk „save changes.” Reszty ustawień nie zmieniamy, są one automatycznie dostosowane przez wtyczkę.

 Śpijcie spokojnie!

BackWPup to wtyczka, która mimo tego, że jest darmowa, spełnia swoje funkcje bardzo dobrze. Oprócz użyteczności i funkcjonalności, jest niezwykle prosta w obsłudze, a ponadto nie zawodzi. Dlatego też nie czekajcie, aż Wasz koszmar senny się spełni i ktoś przez przypadek usunie wszystkie Wasze dane, albo w magiczny sposób znikną, tylko skonfigurujcie wtyczkę, zróbcie kopię zapasową i śpijcie spokojnie!

Grafika: https://marketpress.com/, http://www.wpbeginner.com/ 

Jak możemy Ci pomóc?

Napisz lub zadzwoń do nas. Łukasz odpowiada szybciej niż myślisz ;)

x