22 października 2014 IlustratumAdmin

Jak ograniczyć SPAM

Problem spamerskich komentarzy jest uciążliwy. Ba, często staje się źródłem poważnych problemów. Można sobie z nim jednak poradzić i to w naprawdę łatwy sposób. Wdrożenie kilku praktycznych tricków oraz instalacja odpowiednich wtyczek pomogą uniknąć problemu niechcianych, nie mających związku z treścią naszych postów, komentarzy. Niestety, nie istnieje jeden niezawodny sposób, który zagwarantuje całkowity brak śmieciowatych komentarzy. Poniżej znajdziesz jednak kilka użytecznych wskazówek, dzięki którym uda Ci się znacznie zredukować ten nieprzyjemny problem.

Przejdź proszę pod następujący adres (ustawienia komentarzy w panelu admina):

 

www.twoja-strona.com/wp-admin/options-discussion.php

 

Miej pieczę nad komentarzami

WordPress umożliwia adminowi kontrolowanie wszystkich komentarzy, jeszcze przed ich oficjalnym opublikowaniem na stronie. Przejdź do zakładki ‚Ustawienia dyskusji’. Masz do wyboru dwie opcje.

Pierwsza z nich wprowadza konieczność zatwierdzania każdego pojedynczego komentarza. Oznacza to, że dopóki moderator nie sprawdzi i nie zatwierdzi komentarza, ten nie pojawi się na stronie. To dobre rozwiązanie – daje całkowitą pieczę nad tym, co pojawi się na Twojej stronie. Z drugiej strony, ma też kilka wad, które wiążą się z koniecznością stałego monitorowania pojawiających się wpisów. Jeżeli, jako administrator, nie zauważysz nowego wpisu, albo z jakichś przyczyn przez jakiś czas nie będziesz mieć dostępu do internetu, Twoi czytelnicy będą musieli nieco poczekać. To czasami może ostudzić nastrój i zainteresowanie potencjalną dyskusją. Irytujące dla Ciebie jako administatora, ale także dla Twoich czytelników.

Druga możliwość wymaga nieco zaufania. Jeśli raz zatwierdzisz komentarz danej osoby, WordPress to zapamięta i od tej pory posty tej osoby będą zatwierdzane automatycznie, bez konieczności Twojej każdorazowej akceptacji.

Uważaj na komentarze z linkami

Jak pokazuje doświadczenie, zazwyczaj większość spamujących komentarzy zawiera linki. Można tę tendencję uwzględnić w ustawieniach. Wystarczy wyznaczyć limit linków – jeśli użytkownik go przekroczy, będzie zmuszony do poczekania na Twoją decyzję. Jeśli uznasz, że odnośniki mogą pojawić się na stronie, to tak też się stanie. Jeśli nie, zostaną odrzucone.

Czarna lista

WordPress pozwala również na tworzenie specjalnych list numerów IP użytkowników, od których nie życzysz sobie komentarzy. W ten sposób można uniknąć złośliwych wpisów od osób, które nie mają „jasnych” intencji. Jeśli wiesz, kto mógłby Ci w ten sposób zagrażać, śmiało, skorzystaj z tej listy.

Zablokuj możliwość komentowania starszych wpisów

Spamujący to przebiegli ludzie. Jednym z ich słynnych tricków jest dodawanie niechcianych komentarzy do starszych wpisów. Prawdopodobieństwo tego, że zauważysz komentarz do wpisu sprzed kilku lat jest stosunkowo mały. Ale bez obaw, WordPress przewidział i taką możliwość – przejdź do opcji automatycznych ustawień komentarzy i wybierz limit dni. Jeśli już jesteś w tym obszarze ustawień, rozważ ewentualną konieczność dodawania do komentarzy adresu e-mail. Oczywiście, w łatwy sposób można ten krok obejść podając fałszywe dane, niemniej jednak część ludzi zawsze jest zniechęcona (leniwa?) by przechodzić ten krok. W każdym razie, warto zastanowić się też nad tą kwestią.

Zainstaluj wtyczki

Kolejnym, praktycznym rozwiązaniem, jest instalacja wtyczek. Popróbuj, może któraś z poniższych przypadnie Ci do gustu.

Źródło grafiki: fearlessflyer.com

Jak możemy Ci pomóc?

Napisz lub zadzwoń do nas. Łukasz odpowiada szybciej niż myślisz ;)

x