23 stycznia 2015 WordpressManiac

Jak zoptymalizować obrazy na naszej stronie? Wtyczka, dzięki której wszystko stanie się banalnie proste!

Wyrażanie słów za pomocą obrazów zapada nam na bardzo długo w pamięci, często obrazy wizualizują nasze myśli, ponadto przyjemniej nam się ogląda niż czyta. Dlatego też bardzo lubimy zdjęcia i lubimy strony oraz blogi ze zdjęciami. Dla blogerów i właścicieli stron dodawanie dużej ilości zdjęć może okazać się problemem. Dlaczego? Grafiki są ciężkie, a ich duże ilości, znacząco spowalniają ładowanie się strony. Co zrobić, aby uniknąć takich problemów?

Optymalizacja, czyli zmniejszenie plików

Można oczywiście ręcznie optymalizować obrazki, ale można też skorzystać z pomocy wtyczek, dzięki którym sama czynność stanie się przyjemniejsza i zdecydowanie szybsza. Pluginów, które optymalizują fotografie jest bardzo dużo, jednakże jedną z lepszych jest Prizm Image. Jak działa Prizm Image? Plugin przesyła pliki graficzne na swoje serwery, gdzie zachodzi cały proces optymalizacji.

Konfiguracja wtyczki

Po instalacji i aktywacji wtyczki, możemy przejść do sekcji WP Prizm Image i wprowadzić odpowiednia działania, jak np. wpisanie klucza licencyjnego. Otrzymamy go po założeniu darmowego konta w serwisie PrizmImage.com. Ponadto, mamy możliwość ustawienia jakości obrazów nawet o bardzo wysokiej jakości, które i tak zapewniają odpowiednie zmniejszenie rozmiaru plików.

prizm-image-ustawienia-690x506

Dzięki opcji Remove JPEG metadata czyszczone są wszystkie znaczniki poza tymi, które określają autorstwo. Z kolei Select JPEG Mode gwarantuje wymuszenie trybu kompresji progresywnej lub hierarchicznej plików JPEG.

Jeśli włączymy opcję Automatically process on upload, cały proces optymalizacji będzie się uruchamiał automatycznie, bez potrzeby naszej ingerencji. Opcja How many should we wait for a response from Prizm Image? określa nam jak długo w sekundach wtyczka będzie czekać, aż uzyska odpowiedź serwera, który optymalizuje pliki. Domyślnie ustawiono 120 sekund i nie ma potrzeby, by to zmieniać.

W Bibliotece Mediów znajdziemy informację o tym, o ile udało się zmniejszyć dany plik. Wtyczka może zmniejszyć rozmiar plików nawet o połowę, jednakże może być tak, że obraz będzie zmniejszony np. tylko o 35%. Wszystko zależy od tego,  w jaki sposób zostały zapisane oryginalne pliki.

home-thumbs

Łatwo, szybko i przyjemnie

Oczywiście, jest mnóstwo innych dostępnych wtyczek, które również optymalizują pliki, jednakże Prizm Image nie wymaga od nas instalowania specjalnych oprogramowań, co często jest bardzo trudne do wykonania lub po prostu niemożliwe. Prizm Image jest rozszerzeniem płatnym, ale efety jego działania są naprawdę godne polecenia i niezwykle przydatne.

Grafika: http://aesthetictech.net/http://wpzen.pl/http://www.prizmimage.com/

Jak możemy Ci pomóc?

Napisz lub zadzwoń do nas. Łukasz odpowiada szybciej niż myślisz ;)

x