2 lutego 2015 WordpressManiac

Jak zrobić wielojęzyczną witrynę w WordPressie? Przedstawiamy wtyczkę POLYLANG!

Posiadanie wielojęzycznej strony jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcemy zdobyć nowych klientów i czytelników. Posiadanie wielojęzycznej strony nie niesie za sobą wiele zalet, a zainstalowanie jej wcale nie jest trudne. Wystarczy skorzystać z darmowej wtyczki, którą oferuje nam WordPress, by mieć możliwość przetłumaczenia na swojej strony na taką ilość języków, jąką tylko chcemy. Od czego zacząć?

Jak działa PolyLang?

Zacznijmy od bardzo ważnego pytania – jak działa PolyLang? Dodając nowy wpis na stronę lub bloga i edytując go, od razu mamy możliwość ustawienia w jakich językach może być on wyświetlany. Następnie tworzymy kolejny wpis od początku. Przez małe pole widoczne tuż obok wpisu tworzymy powiązanie z poprzednim wpisem. Wszystko po to, aby PolyLang wiedział, że ma do czynienia z tłumaczeniem pierwszego wpisu na kolejny język. Proceudrę powtarzamy do każdego kolejnego języka.  Dzięki tej opcji, nasza strona internetowa będzie lepiej pozycjonowana, a przecież o to też nam chodzi.

Co tłumaczymy?

Tłumaczenie strony oznacza całkowite dostosowanie witryny do innych języków. Oprócz oczywiście tytułu strony, wpisów, kategorii i tagów, przetłumaczone muszą być obrazki, menu, skrypt, opcje motywu, formaty dat, pola użytkowników i wiele, wiele więcej… PolyLang sprawdza się w tym zadaniu bardzo dobrze, jest niezwykle intuicyjną wtyczką i jest sprawdzonym translatorem. Dodając na bloga wpis „Jak zrobić coś z niczego”, będzie on przypisany do kategorii „porady”, a jego tłumaczenie na inny język będzie również związane z tą kategorią.

wordpress-multilangues

Wersja podstawowa i rozszerzona

Co najważniejsze, wykorzystanie wtyczki jest niezwykle proste. Wystarczy ją zaktualizować i można korzystać z jej możliwości, których jest naprawdę sporo. Podstawowa wersja wtyczki umożliwia czytelnikom naszych stron skorzystanie z gotowego widżeta, przełączającego witrynę na inny język. Jeśli mamy dużo większe wymagania co do wyglądu „przełącznika”, możemy skorzystać z wersji rozszerzonej, spełniającej nawet największe wymagania dotyczące estetyki i funkcjonalności guzika.

Dlaczego jesteśmy na tak?

Oczywiście WordPress oferuje dużo więcej wtyczek, służących do budowania wielojęzycznych stron, ale większość z nich jest płatna, a ceny niestety są wysokie. Dlatego warto skorzystać z PolyLang, który po pierwsze jest darmowy, a po drugie, naprawdę spełnia swoją rolę bardzo dobrze – jest bardzo dobrze udokumentowany, a ci, którzy z niego korzystają, nie mają w zwyczaju narzekać na jego funkcje.  Funkcje, których jest naprawdę sporo, a każdy z nas może z nich korzystać w prosty i przejrzysty sposób, stosując takie ustawienia, jakie tylko chce.

Grafika: http://www.wpexplorer.com/http://wpformation.com/

Jak możemy Ci pomóc?

Napisz lub zadzwoń do nas. Łukasz odpowiada szybciej niż myślisz ;)

x