20 października 2014 IlustratumAdmin

Przyjazne linki w WordPressie

Prezencja adresu URL jest z wielu względów niezwykle istotna. Jako blogger lub webdeveloper musisz być świadomy tego, że kształt linków prowadzących do Twoich postów wpływa na pozycję, którą zajmujesz w wynikach wyszukiwania. Poza tym, ‚ładnie wyglądający’ odnośnik pozwoli Ci na lepszą samoorganizację i z pewnością będzie bardziej użyteczny dla Twoich czytelników. Zadbaj o to, by zamiast niezrozumiałego, domyślnie generowanego ciągu znaków Twoje adresy były czytelne i łatwo rozpoznawalne.

Które linki są przyjazne, a których należy się wystrzegać

Struktura domyślnie generowanych linków dla przeciętnych użytkowników będzie zupełnie niezrozumiała, a co za tym idzie – nieużyteczna. Oto przykład:

http://ilustratum.com/?p=25

Co oznacza tajemnicze ‚?p=25’? Właściwie… nic. To tylko automatycznie wygenerowany numer. Nie niesie ze sobą żadnej wartościowej informacji. Wprost przeciwnie – drażni. Jeśli więc Twoje linki mają podobny kształt, najwyższa pora by je zmienić, załączając semantyczny fragment, taki jak np. ten poniżej:

http://ilustratumwe.pl/seo-przyjazne-linki/

Widząc taki link, nawet bez kliknięcia i przejrzenia zawartości strony, mamy orientację tego, czego możemy się spodziewać. W powyższym przypadku po nazwie domeny pojawił się tytuł artykułu. Czytelnie, przejrzyście, praktycznie. I jak przekonasz się już za moment – naprawdę nietrudne w ustawieniu. Do dzieła!

 

Zamiana – nieprzyjazny staje się przyjaznym

Po prostu – odszukaj i otwórz zakładkę z ustawieniami odnośników (‚Popularne ustawienia’). Zaznacz opcję ‚własny format’. Możesz wpisać następujący ciąg znaków:

/%category%/%postname%/

Rezultat? Twój adres URL po nazwie domeny dostanie nazwę kategorii (tagi) i tytuł posta. Proste, prawda? Ale Twój adres może być nieco krótszy. Jeśli wpiszesz ciąg następujących znaków:

/%postname%/

to po nazwie domeny pojawi się tylko tytuł posta. I analogicznie, kolejne kombinacje znaków:

%year% – rok

%monthnum% – miesiąc

%day% – dzień tygodnia

%hour% – godzina

%minute% – minuta

%second% – sekunda

%post_id% – nr id posta

%author% – autorstwo

 

Pamiętaj, że zawsze w razie problemów możesz skorzystać ze skarbca wordpressowej wiedzy – zajrzyj na WordPress Codex.

 

Źródło grafiki: http://www.quertime.com/

Jak możemy Ci pomóc?

Napisz lub zadzwoń do nas. Łukasz odpowiada szybciej niż myślisz ;)

x